Listed today

2 rooms apartment of 115m² in Copenhagen

Martin Luther Kings Vej 9, 2450 København SV, Denmark

22.000 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-08-2026

115m² Lejlighed | København SV

Stor, elegant lejlighed med to altaner på attraktive Martin Luther Kings Vej. Denne indbydende og velproportionerede lejlighed byder på en sjælden kombination af rummelighed, komfort og et smukt naturligt lysindfald fra de store vinduespartier. Boligen fremstår lys og harmonisk med en gennemtænkt planløsning, der omfatter to gode soveværelser samt en generøs opholdsstue med rigelig plads til både afslapning og sociale sammenkomster. Lejligheden har ikke blot én, men to altaner, som forlænger boligens opholdsrum og giver mulighed for at nyde både morgen- og aftensol i rolige og behagelige omgivelser. Det stilrene køkken er både funktionelt og veludstyret med moderne faciliteter såsom opvaskemaskine, vaskemaskine og tørretumbler – alt sammen designet til at gøre hverdagen både nem og komfortabel. Badeværelset fremstår praktisk og pænt med separat bruseniche. Beliggenheden i København SV er særligt eftertragtet og kendetegnet ved sin unikke kombination af byliv og naturskønne omgivelser. Med kort afstand til havnefronten får man nem adgang til hyggelige gåture langs vandet, caféer, grønne områder og rekreative aktiviteter. Området er i rivende udvikling og byder på en moderne bydel med både arkitektonisk spændende byggeri og et levende lokalmiljø. Derudover findes daginstitutioner, skoler og gode indkøbsmuligheder inden for kort afstand, hvilket gør boligen oplagt for både par og familier. Offentlig transport er ligeledes let tilgængelig med metro og bus inden for få minutters gang (ca. meter), hvilket sikrer hurtig forbindelse til resten af København. Lejligheden er til leje fra den og tilbydes uden tidsbegrænsning.

Property type

apartment

Rooms

2

Size

115 m²

Price

22.000 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-08-2026

Balcony

Yes

Port

Yes

Price per m²

191 kr

Map

The listing is located at Martin Luther Kings Vej 9, 2450 København SV, Denmark

Loading map