2 rooms apartment of 100m² in Frederiksberg

Dronningensvej 15, 2000 Frederiksberg, Denmark

23.000 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-06-2026

Charmerende og lys lejlighed med stor altan på attraktive Dronningensvej – Frederiksberg - Nordic Housing

På en af Frederiksbergs mest eftertragtede adresser udbydes denne skønne og velindrettede lejlighed med en perfekt kombination af klassisk charme og moderne funktionalitet. Beliggenheden på Dronningensvej er helt central og samtidig rolig, med kort afstand til grønne områder, caféer, specialbutikker og offentlig transport. Lejligheden fremstår lys og indbydende med et smukt lysindfald fra flere sider samt flotte, klassiske trægulve, der bidrager til en varm og hyggelig atmosfære. Boligen byder på en god planløsning med to soveværelser eller to stuer, som giver fleksible indretningsmuligheder – enten som opholdsstue og spisestue eller med mulighed for kontor. Fra stuen er der direkte udgang til en dejlig altan, hvor der er god plads til både spisebord og afslapning. Køkkenet er rummeligt og moderne med god bordplads og opbevaring samt plads til spiseområde, hvilket gør det ideelt til både hverdag og gæster. Derudover rummer lejligheden to soveværelser (mulighed for et 3., hvis en af stuerne bruges) som kan anvendes som soveværelser, kontor eller børneværelser alt efter behov. Badeværelset fremstår pænt og funktionelt med separat bruseniche. Lejligheden er beliggende i en klassisk ejendom med grønne omgivelser og privat stor altan hvilket giver en sjælden kombination af byliv og ro. Lejligheden udlejes umøbleret fra den 1. juni i op til 1 år. En oplagt bolig for par, mindre familier eller den internationale lejer, der ønsker en attraktiv base på Frederiksberg.

Property type

apartment

Rooms

2

Size

100 m²

Price

23.000 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-06-2026

Balcony

Yes

Furnished

Yes

Price per m²

230 kr

Map

The listing is located at Dronningensvej 15, 2000 Frederiksberg, Denmark

Loading map