Listed today

2 rooms apartment of 53m² in Copenhagen

Hyltebjerg Allé 24, 2720 Vanløse, Denmark

8.044 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 30-04-2017

Hanebred 19-33 m.fl.

Charmerende ældre ejendom centralt beliggende i Vanløse.Ejendommen er opført 1937 i klassisk stil i gule teglsten med hvide vinduer. Ejendommen består af 57 lejligheder, primært 2 værelser på mellem 53 og 106 kvm. og 2 erhvervslejemål hhv. kontor og butik.Den fremstår velholdt med et hyggeligt grønt gårdmiljø med legeplads. Enkelte stuelejligheder har tilhørende have. Fra ejendommen er der gåafstand til Vanløse Metro og S-tog med forbindelse mod hhv. City og Frederikssund og til de dejlige grønne områder: Damhusengen, Damhussøen og Grøndalsparken.Der er mange spændende forretninger og caféer i området og Vanløse Kulturhus med mange kulturelle tilbud som koncerter, teater .De oplyste huslejer afspejler de nuværende huslejer. Ved fraflytning af opsagte boliger vil boligerne blive moderniseret. Som følge heraf vil lejen blive forhøjet.Skriver du dig op til en af disse boliger, skal du derfor være opmærksom på, at genudlejningslejen kan være højere end den nævnte laveste leje.Det gælder for alle nye lejeaftaler, at det ikke er tilladt at ryge i lejemålet og på ejendommens fællesarealer. Det skyldes, at udlejer ønsker at minimere rygning på ejendommen og på sigt gøre den røgfri.

Property type

apartment

Rooms

2

Size

53 m²

Price

8.044 kr

Rental period

Unlimited

Available from

30-04-2017

Garden

Yes

Price per m²

152 kr

Map

The listing is located at Hyltebjerg Allé 24, 2720 Vanløse, Denmark

Loading map