2 rooms apartment of 82m² in Aarhus

Amaliegade 20B, 8000 Aarhus C, Denmark

14.728 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 30-06-2021

IP Regina

EjendomsbeskrivelseReginabygningen, der ligger midt i Aarhus´ gågade-miljø, blev opført 1919 som butikker, hotel og biograf. Bygningen, der oprindeligt er tegnet af arkitekt Axel Høeg-Hansen, er med sine smukke klassiske facader idag erklæret bevaringsværdig. Hotellet blev sidenhen omdannet til kontorlokaler og biografen til en butiksarkade, der idag er lukket. Flyt ind i den historiske bygning i hjertet af Aarhus med byens seværdigheder, caféer og butikker lige uden for døren, hvor man samtidig bor i rolige omgivelser med fantastisk gårdmiljø med fælles terrasse, hvorfra der er udsigt til Aarhus Bugten.Lejlighederne er totalt renoveret med blandt andet flotte gulve, badeværelse og køkken, men hvor man har evnet at bevare bygningens historiske stemning.

Property type

apartment

Rooms

2

Size

82 m²

Price

14.728 kr

Rental period

Unlimited

Available from

30-06-2021

Terrace

Yes

Price per m²

180 kr

Map

The listing is located at Amaliegade 20B, 8000 Aarhus C, Denmark

Loading map