3 rooms apartment of 91m² in Aarhus

Bahne, Sønder Allé, 8000 Aarhus C, Denmark

14.418 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 31-08-2020

IP Regina

Reginabygningen, der ligger midt i Aarhus´ gågade-miljø, blev opført 1919 som butikker, hotel og biograf. Bygningen, der oprindeligt er tegnet af arkitekt Axel Høeg-Hansen, er med sine smukke klassiske facader idag erklæret bevaringsværdig. Hotellet blev sidenhen omdannet til kontorlokaler og biografen til en butiksarkade, der idag er lukket. Flyt ind i den historiske bygning i hjertet af Aarhus med byens seværdigheder, caféer og butikker lige uden for døren, hvor man samtidig bor i rolige omgivelser med fantastisk gårdmiljø med fælles terrasse, hvorfra der er udsigt til Aarhus Bugten.Lejlighederne er totalt renoveret med blandt andet flotte gulve, badeværelse og køkken, men hvor man har evnet at bevare bygningens historiske stemning. Der er elevator i opgangen for denne bolig.

Property type

apartment

Rooms

3

Size

91 m²

Price

14.418 kr

Rental period

Unlimited

Available from

31-08-2020

Terrace

Yes

Elevator

Yes

Price per m²

158 kr

Map

The listing is located at Bahne, Sønder Allé, 8000 Aarhus C, Denmark

Loading map