3 rooms apartment of 79m² in Elsinore

Sortebrødrestræde 3, 3000 Helsingør, Denmark

9.500 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 15-02-2026

Sortebrødrestræde 1-9

Hyggelig ejendom fra 1882. Lejlighederne er løbende blevet moderniseret, så de fremstår nye og pæne. Ejendommen ligger tilbagetrukket fra gaden og oser af hygge og historie. Der er fælles vaskeri i kælderen for ejendommens beboere og en hyggelig fælles have som flittigt bruges af ejendommens beboere. Der må ikke holdes husdyr i ejendommen.Med sublim beliggenhed på Sortebrødrestræde og med kort afstand til Øresund ligger denne ejendom højt på listen over beliggenheder i Helsingør. Der er ligeledes få minutters gang eller cykeltur til skoven, vandet med bademulighed samt en kort cykeltur til Helsingør centrum eller Snekkersten havn og badestrand. Ejendommen ligger i Helsingørs bymidte, hvor der er adgang til et bredt udbud af restauranter, cafeer, indkøb, kulturværftet og meget mere. Med Helsingør station inden for kort afstand, kan man desuden komme til København på under 40 minutter.

Property type

apartment

Rooms

3

Size

79 m²

Price

9.500 kr

Rental period

Unlimited

Available from

15-02-2026

Garden

Yes

Port

Yes

Price per m²

120 kr

Map

The listing is located at Sortebrødrestræde 3, 3000 Helsingør, Denmark

Loading map