2 værelser lejlighed på 55m² i København

Vestre Teglgade 18, 2450 København SV, Denmark

11.244 kr / måned

Lejeperiode: Ubegrænset
Tilgængelig fra: 01-08-2026

Bomhuset

Nyistandsatte ungdomsboliger med udsigt over Frederiksholmsløbet. Boligerne er lyse og rummelige og har eget bad og køkken. Der er fælles vaskeri i ejendommens kælder, så du hurtigt og nemt klarer vasketøjet. Møbler og en liter mælk til køleskabet er alt du skal have med, ellers er rammerne i orden for både at nyde fællesskabet og være dig selv. Boldbane, bordtennis, løbeklub, sejlads – området omkring ungdomsboligerne tilbyder et væld af aktivitetsmuligheder. Du kan dyrke mange slags sport, både til lands og til vands, eller fordybe dig i studiebøgerne i skyggen under de store platantræer. Latter, Latte og lange, lyse sommeraftner. Her får du det hele. Der er 10 minutter på cykel til Rådhuspladsen og flere af byens uddannelsesinstitutioner, fx Aalborg Universitet og UCC Campus Carlsberg, og den kommende metrostation, Enghave Brygge, ligger 5 minutters gang fra ungdomsboligerne. Slip for bilos og trafiklys og tag cyklen langs vandet via Københavns Havnering, som snor sig gennem bydelen. Havneringen er en 13 km lang gang-, løbe- og cykelrute, som løber hele vejen rundt langs inderhavnen i Københavns Havn. Ruten fører dig gennem smuk natur, historiske attraktioner, hverdagsliv og skjulte områder.For at komme i betragtning til denne bolig skal du kunne fremvise at du er studieaktiv.

Boligtype

lejlighed

Værelser

2

Størrelse

55 m²

Pris

11.244 kr

Lejeperiode

Ubegrænset

Tilgængelig fra

01-08-2026

Have

Ja

Havn

Ja

Nybyggeri

Ja

Pris pr. m²

204 kr

Kort

Boligannoncen ligger på Vestre Teglgade 18, 2450 København SV, Denmark

Indlæser kort

Relaterede annoncer i København

Ny
2 soveværelser lejlighed af 62.0 m² - Hyggeligt opholdsområde

2 værelser lejlighed på 62m²

Ålekistevej 94, 2720 Vanløse, Denmark

8.999 kr / måned

1 soveværelse lejlighed af 30.0 m² - Hyggeligt opholdsområde

1 værelse lejlighed på 30m²

Mutzuvej 6N, 2500 Valby, Denmark

9.000 kr / måned

1 soveværelse lejlighed af 29.0 m² - Hyggeligt opholdsområde

1 værelse lejlighed på 29m²

Mutzuvej 6H, 2500 Valby, Denmark

9.000 kr / måned

Populære boligsøgninger