Oprettet i dag

6 værelser lejlighed på 188m² i København

Gothersgade 137, 1123 København K, Denmark

9.415 kr / måned

Lejeperiode: Ubegrænset
Tilgængelig fra: Så hurtigt som muligt

Gothersgade 137

Gothersgade 137Charmerende og nobel ejendommen opført i 1880 med en lysmalet underfacade og overfacade i rødt, og blankt murværk mod gaden. Facaden mod gård er opført i sandblæste, gule teglsten. Ligeledes er taget et typisk ”Københavnertag” opført som mansardtag med eternitskifer og tagpap.Ejendommen rummer både bolig- og erhvervslejemål (kontor) - 15 heraf er boliglejemål på hhv. 3, 4, 6 og 7 værelser fordelt på 85-227 kvm. Til hvert lejemål hører et depotrum til ekstra opbevaring. Gården er hyggelig anlagt med klinker og beplantede krukker og praktisk indrettet med to overdækkede pladser - én til cykler og én til barnevogne.Ejendommen er perfekt beliggende i hjertet af København. Bebyggelsen er beliggende over for Botanisk Have, kun få hundrede meter fra Nørreport Station og Københavns byliv.Elevator: Der er elevator kun i nr. 137 og kun til 4. sal.Husdyr: Der kan ansøges om tilladelse til at medtage sit nuværende husdyr, der ikke må være anskaffet op til indflytning. Kan racen godkendes, vil dispensation blive givet på betingelse af, at et nyt husdyr ikke genanskaffes på et senere tidspunkt.

Boligtype

lejlighed

Værelser

6

Størrelse

188 m²

Pris

9.415 kr

Pris pr. m²

50 kr

Kort

Boligannoncen ligger på Gothersgade 137, 1123 København K, Denmark

Indlæser kort

Relaterede annoncer i København

7 soveværelser lejlighed af 50.38 m² - Hyggeligt opholdsområde

7 værelser lejlighed på 50m²

Vester Voldgade 7, 1552 København V, Denmark

8.836 kr / måned

Ny
5 soveværelser lejlighed af 154.0 m² - Hyggeligt opholdsområde

5 værelser lejlighed på 154m²

Sankt Jakobs Plads 3, 2100 København Ø, Denmark

9.155 kr / måned

6 soveværelser lejlighed af 52.88 m² - Hyggeligt opholdsområde

6 værelser lejlighed på 53m²

Vester Voldgade 8, 1552 København V, Denmark

9.274 kr / måned

Populære boligsøgninger