4 værelser lejlighed på 112m² i Aarhus

Amaliegade 20B, 8000 Aarhus C, Denmark

17.500 kr / måned

Lejeperiode: Ubegrænset
Tilgængelig fra: 31-08-2021

IP Regina

EjendomsbeskrivelseReginabygningen, der ligger midt i Aarhus´ gågade-miljø, blev opført 1919 som butikker, hotel og biograf. Bygningen, der oprindeligt er tegnet af arkitekt Axel Høeg-Hansen, er med sine smukke klassiske facader idag erklæret bevaringsværdig. Hotellet blev sidenhen omdannet til kontorlokaler og biografen til en butiksarkade, der idag er lukket. Flyt ind i den historiske bygning i hjertet af Aarhus med byens seværdigheder, caféer og butikker lige uden for døren, hvor man samtidig bor i rolige omgivelser med fantastisk gårdmiljø med fælles terrasse, hvorfra der er udsigt til Aarhus Bugten.Lejlighederne er totalt renoveret med blandt andet flotte gulve, badeværelse og køkken, men hvor man har evnet at bevare bygningens historiske stemning.

Boligtype

lejlighed

Værelser

4

Størrelse

112 m²

Pris

17.500 kr

Lejeperiode

Ubegrænset

Tilgængelig fra

31-08-2021

Terrasse

Ja

Pris pr. m²

156 kr

Kort

Boligannoncen ligger på Amaliegade 20B, 8000 Aarhus C, Denmark

Indlæser kort

Relaterede annoncer i Aarhus

3 soveværelser lejlighed af 112.0 m² - Hyggeligt opholdsområde

3 værelser lejlighed på 112m²

Amaliegade 20B, 8000 Aarhus C, Denmark

14.418 kr / måned

3 soveværelser lejlighed af 91.0 m² - Hyggeligt opholdsområde

3 værelser lejlighed på 91m²

Amaliegade 20B, 8000 Aarhus C, Denmark

14.418 kr / måned

Ny
5 soveværelser lejlighed af 128.0 m² - Hyggeligt opholdsområde

5 værelser lejlighed på 128m²

Emiliedalen 227, 8270 Højbjerg, Denmark

14.429 kr / måned

Populære boligsøgninger