2 værelser lejlighed på 64m² i Aarhus

Kalmargade 40A, 8200 Aarhus N, Denmark

8.359 kr / måned

Lejeperiode: Ubegrænset
Tilgængelig fra: 14-08-2018

Kalmarparken

Kalmarparken ligger centralt i Aarhus N – tæt ved Aarhus Universitet, lærerseminariet og uddannelserne i Skejby/Risskov. Byggeriet er et eksempel på moderne boligbyggeri, hvor funktionalitet og stilren arkitektur går hånd i hånd. Kalmarparken, der er opført i 2012, er en velfungerende 4-etagers bebyggelse med 76, 1- og 2-værelses lejligheder på mellem 43 og 74 kvm. Der er 22 p-pladser på ejendommens område.Du er tæt på vand og skov og gode indkøbsmuligheder. Her er gode busforbindelser lige ved døren og tæt ved den nye letbane. Lejlighederne er veldisponerede med flot lysindfald fra den syd- eller vestvendte altan/terrasse. Der findes 3 lejemål i ejendommen der ikke har altan/terrasse. Penthouselejlighederne har 13 kvm. store sydvendte tagterrasser. Lyse gulve overalt. Døre og vægge er hvidmalede. Fra entre er der adgang til praktisk indrettet køkken, hvor der er fin plads til et lille spisebord, hvidt badeværelse med separat bruseniche og et stort lyst værelse/stue med udgang til altan/terrasse. Alle lejligheder har depotrum, indbyggede skabe, integrerede hårde hvidevarer inkl. opvaskemaskine, vaskemaskine og tørretumbler, komfur og emhætte.Vil du gerne bo tæt på byen, uden at bo på i det livlige Strøget i Aarhus, er Kalmarparken en oplagt mulighed. Der vil blive indhentet oplysninger hos RKI og er du registreret hos RKI vil vi ikke kunne udleje boligen til dig.  

Boligtype

lejlighed

Værelser

2

Størrelse

64 m²

Pris

8.359 kr

Lejeperiode

Ubegrænset

Tilgængelig fra

14-08-2018

Terrasse

Ja

Altan

Ja

Pris pr. m²

131 kr

Kort

Boligannoncen ligger på Kalmargade 40A, 8200 Aarhus N, Denmark

Indlæser kort

Relaterede annoncer i Aarhus

1 soveværelse lejlighed af 38.0 m² - Hyggeligt opholdsområde

1 værelse lejlighed på 38m²

Vestre Strandallé, 8240 Risskov, Denmark

6.695 kr / måned

1 soveværelse lejlighed af 35.0 m² - Hyggeligt opholdsområde

1 værelse lejlighed på 35m²

Vestre Strandallé 60, 8240 Risskov, Denmark

6.695 kr / måned

2 soveværelser lejlighed af 42.0 m² - Hyggeligt opholdsområde

2 værelser lejlighed på 42m²

Pollenvænget 40, 8381 Tilst, Denmark

6.695 kr / måned

Populære boligsøgninger